هات چاکلت


هات چاکلت

Hotchocholate 

 شکلات گرم ، همچنین به عنوان کاکائو گرم یا شکلات نوشیدنی شناخته می‌شود، یک نوشیدنی گرم است که شامل شکلات یا پودر کاکائو خرد یا ذوب شده، شیر یا آب گرم و معمولاً شیرین‌کننده است. اغلب با کره خامه یا مارشمالو تزئین می‌شود. شکلات گرم ساخته شده با شکلات ذوب شده گاهی به نام کاکائو نوشیدنی شناخته می‌شود و مشخص می‌شود توسط کمترین شیرینی و غلظت بیشتر.

اولین نوشیدنی شکلاتی باور می‌شود که حداقل ۵٬۳۰۰ سال پیش توسط فرهنگ مایو-چینچیپه در اکوادور امروزی ایجاد شد و بعدها توسط مایا در حدود ۲٬۵۰۰ تا ۳٬۰۰۰ سال پیش مصرف شد. نوشیدنی کاکائو در سدهٔ ۱۴ میلادی بخشی ضروری از فرهنگ آزتک بود، که به آن را به عنوان xocōlātl اشاره می‌کردند. این نوشیدنی پس از از آمریکای جدید از مکزیک وارد اروپا شد و از آن زمان تاکنون چندین تغییر را تجربه کرده است. تا قرن ۱۹، شکلات گرم به عنوان دارویی برای درمان بیماری‌هایی مانند بیماری کبد و معده استفاده می‌شد.
شکلات گرم در سراسر جهان مصرف می‌شود و در چندین نوع مختلف وجود دارد، از جمله شکلات خردلی پارا مسه در آمریکای لاتین، کیک سنگین بسیار ضخیم کیوکولاتا کالدا که در ایتالیا سرو می‌شود و شکلات آلا تاسا که در اسپانیا سرو می‌شود، و کاکائو گرم نازکی که در ایالات متحده مصرف می‌شود. شکلات گرم آماده شده می‌تواند از مجموعه‌ای از مکان‌ها، از جمله کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌های سریع غذا، کافه‌ها و چایخانه‌ها خریداری شود. مخلوط‌های پودری شکلات گرم که می‌توان آنها را به آب جوش یا شیر گرم اضافه کرده و در خانه نوشیدنی را تهیه کرد، در فروشگاه‌های مواد غذایی و آنلاین بهعنوان شکلات گرم، همچنین شناخته می‌شود به عنوان کاکائو گرم یا شکلات نوشیدنی، یک نوشیدنی گرم است که شامل شکلات خرد شده یا ذوب شده یا پودر کاکائو، شیر یا آب گرم، و معمولاً یک شیرین کننده می‌باشد. اغلب با خامه خامه زده یا مارشمالو تزیین می‌شود. شکلات گرم ساخته شده با شکلات ذوب شده گاهی به عنوان کاکائو نوشیدنی شناخته می‌شود که کمتر شیرین و کثیف‌تر است.


تاریخچه:

باستان‌شناسان شواهدی را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد مصرف شکلات توسط مایا‌ها در سال ۵۰۰ پیش از میلاد آغاز شده است و احتمالاً شکلات حتی قبل از مایا وجود داشته است. برای تهیه نوشیدنی شکلاتی که سرد سرو می‌شد، مایا دانه‌های کاکائو را آسیاب کرده و با آب، آرد ذرت، فلفل‌چیلی و سایر مواد ترکیب می‌کردند. سپس نوشیدنی را از فنجان به قابلمه بریزید و با هم ریختن تا کفی غلیظ تشکیل شود. شکلات برای مایاهای تمام طبقات اجتماعی در دسترس بود، اگرچه ثروتمندان با ظرف‌های بزرگی که اغلب با اشرافیان دفن می‌شدند، شکلات می‌نوشیدند. در یک مقبره مایا از دوره کلاسیک اولیه (۴۶۰-۴۸۰ میلادی) در سایت ریو آزول در گواتمالا، ظروفی با نشان مایا برای کاکائو و با ردیف مواد موجود در نوشیدنی شکلات دیده شد. زیرا قند هنوز به آمریکا نرسیده بود، گفته می‌شد که شکلات یک طعم تصرفی بود. آنچه اسپانیایی‌ها در آن زمان xocōlātl می‌خواندند، می‌گوید که یک نوشیدنی است که از پایه شکلاتی با عطر و طعم وانیل و ادویه‌های دیگر تشکیل شده و سرد سرو می‌شده است. این نوشیدنی طعم تند و تلخی داشت به جای شیرینی مدرن شکلات داغ. درباره اینکه xocōlātl اولین بار به صورت گرم سرو شد، منابع با یکدیگر در تضادند. با این حال، خوزه ده آکوستا، یک راهب یسوعی اسپانیایی که در قرن ۱۶ میلادی در پرو و سپس مکزیک زندگی می‌کرد، xocōlātl را به شرح زیر توصیف کرده است:
برای کسانی که با آن آشنایی ندارند، ناخوشایند است، با یک پوست که بسیار طعم بدی دارد. اما این نوشیدنی بسیار مورد تحسین بین سرخپوستان است، آنها با آن مردان نجیبی که از کشور عبور می‌کنند می‌پذیرایند. اسپانیایی‌ها، هم مردان و هم زنانی که بهمعمول کشور عادت دارند، بسیار به این شکلات تشنه هستند. آنها می‌گویند که انواع مختلفی از آن تهیه می‌کنند، بعضی گرم و بعضی سرد و بعضی معتدل، و در آن فلفل چیلی بسیاری قرار می‌دهند. آرامش آن را برای معده و در برابر بیماری سرماخوردگی خوب می‌دانند. در منطقه مزوآمریکا، بسیاری از نوشیدنی‌ها از دانه‌های کاکائو تهیه می‌شدند و با اضافه کردن گل‌هایی مانند وانیل برای افزودن طعم بهبود می‌یافتند. این یک احترام به آزتک‌ها بود. آزتک‌ها یا مکزیکاها، از مردم فتح شدگان خواسته بودند که شکلات را برای آنها تهیه کنند. فناجین، پوست کدو، دانه‌های کاکائو و همچنین دیگر چیزهایی که به دست آورده بودند، در کتاب الزامی کدکس مندزا فهرست شده بودند. کاکائو به عنوان یک واحد پول در سراسر منطقه مزوآمریکا استفاده می‌شد. آزتک‌ها از شکلات برای نشان دادن وضعیت برتر استفاده می‌کردند: برای یک کسی پست یا عمومی بودن نوشیدن شکلات بدشگونه بود. اولین تماس ثبت شده اروپاییان با شکلات نبود تا سال ۱۵۰۲ در سفر چهارم کلمبوس باشد.


تطبیق اروپایی

تاریخچه شکلات در اسپانیا


پس از شکست دادن سربازان مونتزوما و خواستن از نجیبان آزتک تحویل گرفتن گنجینه‌هایشان، کورتز در سال ۱۵۲۸ به اسپانیا بازگشت و همراه خود دانه‌های کاکائو و تجهیزات تهیه نوشیدنی شکلات را به همراه داشتند. در آن زمان، شکلات هنوز فقط به صورت نوشیدنی تلخی که مایاها اختراع کرده بودند وجود داشت. شکلات داغ شیرین و شکلات قالبی هنوز اختراع نشده بودند. پس از ورود آن به اروپا، این نوشیدنی به آرامی محبوبیت بیشتری به دست آورد. دوران دادگاه امپراتور چارلز پنجم، نوشیدنی را به سرعت به خود اختصاص داد و آنچه در آن زمان به عنوان "شکلات" شناخته می‌شد، به نوشیدنی مد روز و محبوب طبقه اشراف اسپانیا تبدیل شد. علاوه بر این، کاکائو به عنوان مهریه به هنگام ازدواج اعضای خانواده سلطنتی اسپانیا با اشراف اروپایی دیگر اهدا می‌شد. در آن زمان، شکلات در اروپا بسیار گران بود زیرا دانه‌های کاکائو فقط در آمریکای جنوبی رشد می‌کردند.

شکلات داغ شیرین همچنین اختراع شد و به عنوان یک مورد لوکس در میان اشراف اروپا در قرن هفدهم محسوب می‌شد. حتی زمانی که اولین خانه شکلات (یک مکان مشابه یک کافه مدرن) در سال ۱۶۵۷ تأسیس شد، شکلات هنوز بسیار گران بود و هزینه‌ای برابر با ۵۰ تا ۷۵ پنس (تقریباً ۱۰ تا ۱۵ شیلینگ) برای هر پوند آن داشت (حدوداً ۴۵ تا ۶۵ پوند در سال ۲۰۱۶). در آن زمان، شکلات داغ اغلب با اضافه کردن ادویه‌جات برای طعم مخلوط می‌شد؛ یکی از دستورات معروف شامل "شکلات داغ ترکیب شده با گل‌های تازه یاسمن، عنبر، مشک، وانیل میباشد.
در قرون پایانی قرن هفدهم، سری هانس اسلون، رئیس کالج سلطنتی پزشکان، به جامائیکا سفر کرد و با کاکائو آشنا شد. او آن را "تهوع‌آور" یافت، اما با ترکیب آن با شیر، آن را خوراکی‌تر کرد. وقتی اسلون به انگلستان بازگشت، این دستور العمل را با خود به همراه آورد و شیر شکلات را در انگلستان معرفی کرد. طبیعت اشرافی این نوشیدنی باعث شد که در سال ۱۷۹۷ به شکلات به عنوان "نوشیدنی خدایان" اشاره شود.
اسپانیایی‌ها شروع به استفاده از جیکاراسی ساخته شده از سفال به جای قنداق‌های خالی استفاده شده توسط بومیان کردند. سپس آنها با استفاده از ادویه‌جاتی مانند دارچین، فلفل سیاه، بادیان و کنجد، دستورهای طبخ را تغییر دادند. بسیاری از این مواد برای تلاش در بازسازی طعم گل‌های بومی استفاده می‌شدند که به راحتی قابل تهیه نبودند. فلفل سیاه برای جایگزینی فلفل قرمز و مکاچوچیتل، دارچین برای جایگزینی اورهولاها، و شکر برای جایگزینی عسل استفاده می‌شد.
در سال ۱۸۲۸، کنراد یوهانس فان هوتن اولین ماشین تولید پودر کاکائو را در هلند ساخت. این دستگاه، روغن کاکائو را از دانه‌های کاکائو جدا کرده و پودر شکلاتی خالص را به جا می‌گذارد. این پودر راحت‌تر در شیر و آب مخلوط می‌شد. به عبارت دیگر، کشف مهم دیگری صورت گرفت: شکلات جامد. با استفاده از پودر کاکائو و مقدار کمی از روغن کاکائو، اکنون امکان تولید نوارهای شکلاتی وجود داشت. اصطلاح شکلات سپس به معنای شکلات جامد به جای شکلات گرم شد، و اولین نوار شکلات در سال ۱۸۴۷ ساخته شد.
طبق سنت، نسخه ایتالیایی "چوکولاته کالدا" برای نخستین بار در تورین در حدود سال ۱۵۶۰ میلادی پدید آمد. به منظور جشن گرفتن از اینکه پایتخت دوکی ساووی از شامبیری به تورین منتقلشد، امانوئل فیلیبرت، دوک ساووی، درخواست یک نوشیدنی جدید کرد و به همین دلیل این نسخه غلیظ و کرمی ایجاد شد.

مفاهیم

مدت زمان فرآیند تهیه شکلات نوشیدنی خانگی: 1 دقیقه و 36 ثانیه.
گاهی اوقات تفاوتی بین "کاکائو داغ" که از پودر کاکائو تهیه می‌شود (باقیمانده دانه‌های کاکائو که بیشتر از آنها چربی کاکائو استخراج شده است) و "شکلات داغ" که مستقیماً از شکلات قطعه‌ای تهیه می‌شود و در آن قبلاً کاکائو، شکر و کاکائو کره وجود دارند، می‌شود. بنابراین، تفاوت اصلی بین این دو، کاکائو کره است که عدم وجود آن باعث کاهش چربی قابل ملاحظه‌ای در کاکائو داغ نسبت به شکلات داغ می‌شود، در حالی که همچنان تمام آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شکلات را حفظ می‌کند.
• شکلات داغ می‌توان از شکلات تلخ، نیمه شیرین یا تلخ خرد شده یا خرد شده به قطعات کوچک و با افزودن شکر به شیر هم زده شده، تهیه کرد.
• کاکائو معمولاً به نوشیدنی اشاره دارد که با استفاده از پودر کاکائو، شیر گرم یا آب و شیرین شدن با شکر (یا بدون شیرین کردن) تهیه می‌شود.
• مخلوط شکلات داغ فوری یا مخلوط کاکائو داغ ممکن است بر اساس پودر کاکائو، شکلات پودری یا هر دو تهیه شده باشد؛ اغلب شامل شیر پودری یا مواد مشابه است تا بتوان آن را بدون استفاده از شیر تهیه کرد؛ شکر یا شیرین کننده‌های دیگر؛ و معمولاً مواد پایدارکننده و غلظت‌دهنده است. با این حال، مخلوط‌ها می‌توانند به طور گسترده‌ای (بین کشورها و اغلب بین برندها) در مواد تشکیل‌دهنده، نسبت آنها و کیفیت آنها متفاوت باشند.

مواد مورد استفاده
افزودنی ها

چربی

خامه و مارشمالو بطور مکرر به شکلات داغ اضافه می‌شوند.
تئوبرومین که در جامدات کاکائو یافت می‌شود، در چربی حل می‌شود. دانه‌های کاکائو مقدار قابل توجهی چربی دارند، اما پودر کاکائو معمولاً بدون چربی است. با این حال، اضافه کردن چربی به پودر کاکائو بدون چربی باعث افزایش قابلیت جذب آن می‌شود.

الکل

رام به شکلات داغ اضافه می‌شود تا لومومبا تهیه شود.

استفاده

امروزه، شکلات داغ به صورت شکلات نوشیدنی یا کاکائو به عنوان یک غذای راحتی محسوب می‌شود و در بسیاری از مناطق جهان به طور گسترده مصرف می‌شود. شکلات داغ اروپایی تمایل به غلیظ و سنگین بودن دارد، در حالی که در ایالات متحده نسخه فوری و نازک‌تر آن بیشتر مصرف می‌شود. در نیجریه، شکلات داغ به عنوان "چای" اشاره می‌شود، اگرچه در واقع یک چای نیست به دلیل عرف نیجریه‌ای در اشاره به نوشیدنی‌های مصرف شده در صبح به عنوان "چای". مناطق مختلف افزودنی‌ها و تزئینات متمایزی دارند، از جمله مارشمالو و شانه خامه تا پنیر.
 

اروپا

هات چاکلت در هلند به شکلات گرم معروف است

 

در هلند، شکلات داغ با نام "warme chocolademelk" خوانده می‌شود.

در قاره‌ی اروپا (به ویژه اسپانیا و ایتالیا)، گاهی اوقات شکلات داغ بسیار غلیظ سرو می‌شود به دلیل استفاده از عاملی مانند نشاسته ذرت برای غلظت بخشیدن به آن. یکی از انواع غلیظ شکلات داغ که در اروپا سرو می‌شود، "cioccolata calda" ایتالیایی است.

شکلات داغ با چوروس صبحانه مردان کارگر در اسپانیا است. این نوع شکلات داغ بسیار غلیظ است و اغلب دارای ظاهری شبیه به پودینگ شکلات گرم است. در هلند، شکلات داغ یک نوشیدنی بسیار محبوب است و به نام "warme chocolademelk" شناخته می‌شود. اغلب در خانه یا در کافه‌ها سرو می‌شود. در فرانسه، شکلات داغ اغلب در وقت صبحانه سرو می‌شود. گاهی اوقات نان خرد شده با کره، مربا، عسل یا نوتلا در شکلات داغ شماره می‌خورد.

در آلمان، شکلات داغ تهیه شده از شکلات ذوب شده ("Heiße Schokolade Wiener Art") با شکلات‌های پودری ("Trinkschokolade") تفاوت دارد. اغلب با خامه شکلاتی بر روی آن سرو می‌شود.

تنوع‌های بیشتری از شکلات داغ نیز وجود دارد. در برخی از کافه‌ها در بلژیک و مناطق دیگر اروپا، شخصی که "warme chocolade" یا "chocolat chaud" سفارش می‌دهد، یک فنجان شیر سفید داغ و یک کاسه کوچکی از تکه‌های شکلات تلخ می‌گیرد تا در شیر حل شود. یک نوع وینیزی، "Heiße Schokolade Wiener Art"، شامل زرده تخم‌مرغ برای ضخامت است.

 

شکلات داغ سنتی اسپانیایی همراه با چوروس

آمریکای شمالی:

در ایالات متحده و کانادا، این نوشیدنی به صورت فوری محبوب است و با استفاده از آب داغ یا شیر از بسته‌بندی حاوی اصلیاً پودر کاکائو، قند و شیر خشک تهیه می‌شود.این نسخه نازک‌تر است. بسیار شیرین است و ممکن است با مارشمالو، خامه شکلاتی یا تکه‌ای از شکلات جامد روی آن سرو شود. شکلات داغ برای اولین بار در قرن هفدهم توسط هلندی‌ها به امریکای شمالی آورده شد، اما برای نخستین بار در حدود سال ۱۷۵۵ شروع به فروش شکلات داغ توسط مستعمره‌نشینان شد. به طور سنتی، شکلات داغ با آب و هوای سرد و زمستان در ایالات متحده و کانادا ارتباط داشته است.
شکلات داغ مخلوط با اسپرسو یا قهوه تحت عنوان "کافه موکا" در کافه‌های سراسر ایالات متحده و دیگر مناطق فروخته می‌شود. این نام خاص از شهر موکا در یمن، جایی که یک ترکیب خاص از قهوه با همین نام تولید می‌شود، به دست آمده است.
در مکزیک، شکلات داغ هنوز هم به عنوان یک نوشیدنی محبوب ملی شناخته می‌شود و اغلب شامل شکلات شیری، دارچین، قند و وانیل است. این نوع شکلات داغ معمولاً به صورت تبلت‌های دایره‌ای یا شش‌ضلعی عرضه می‌شود که می‌توان آن را در شیر گرم، آب یا خامه حل کرده و سپس تا زمان ایجاد حباب‌های کرمی مخلوط کرد. یک مقاله سال ۱۹۴۲ در روزنامه شیکاگو تریبون، شکلات داغ دارچین مکزیکی را به عنوان یک جزء سنتی کنار انواع مختلف شیرینی‌های مکزیکی شیرین، مانند پان دولچه یا چوروس، توصیف می‌کند.

 

هنر لاته بر روی شکلات داغ

 

آمریکای جنوبی:

در کلمبیا، نوشیدنی شکلات داغ با استفاده از شیر و آب با استفاده از یک وسیله به نام "چوکلاترا" و "مولینیو" به عنوان صبحانه همراه با نان و پنیر تازه و نرم سرو می‌شود. شکلات داغ کلمبیایی معمولاً با پنیر نرم یا دیگر انواع پنیر ملایم روی آن تزئین می‌شود. به طور مشابه، شکلات داغ در اکوادور نیز معمولاً با پنیر تزئین می‌شود.

در پرو، شکلات داغ ممکن است با پانتونه در صبحانه روز کریسمس سرو شود، حتی اگرچه تابستان در نیمکره جنوبی شروع شده است. خیلی از اهالی پرو سیروپ شکلاتی شیرین به نوشیدنی های خود اضافه میکنند.
سابمارینو آرژانتینی نوشیدنی شکلات داغ (هات چاکلت) میباشد که شکلات و شکر را به شیر داغ اضافه میکنند.
 

شرق آسیا-فیلیپین
تسوکولاته

در فیلیپین، نوشیدنی شکلات گرم بومی به نام تسوکولاته شناخته می‌شود. این نوشیدنی از تابلیا (یا تابله) تهیه می‌شود که قرص‌هایی از دانه‌های خالص بنه کاکائوی سرخ شده به آب و شیر حل شده‌اند. همانند نسخه‌های اسپانیایی و لاتین‌آمریکایی، این نوشیدنی به طور سنتی در یک تسوکولاترا تهیه می‌شود و با استفاده از یک چوبی به نام مولینیو (همچنین با نام باتیدور یا باتیرول) به شدت مخلوط می‌شود، که باعث می‌شود نوشیدنی دارای طعم و مزه جمع و جوری باشد. تسوکولاته معمولاً با اضافه کردن کمی قند ماسکووادو شیرین می‌شود و دارای بافت دانه‌دار و مشخصی است.
تسوکولاته همچنین به نام سوکلاتی در زبان کاپامپانگان؛ سیکولاته در زبان ماگویندانائو؛ و سیکواته یا سیکواته در زبانهای ویسایا شناخته می‌شود. همگی از کلمه اسپانیایی شکلاته ('شکلاته') گرفته شده‌اند.
تسوکولاته معمولاً صبحانه همراه با دسرهای سنتی کاکانین یا پاندسال و انواع دیگری از نان مصرف می‌شود. همچنین در فصل کریسمس در فیلیپین محبوب است.

شکلات با کیک برنج سومان فیلیپینی و مانگو کارابو

 

تأثیرات سلامتی شکلات داغ یا هات چاکلت

 

انرژی هات چاکلت:322.168 کیلوژول(77000 کیلوکالری) میباشد.

 

                          دسته بندی                                          ارزش غذایی در هر 100 گرم
کربوهیدرات ها          10.74 گرم   
شکر 9.66 گرم
فیبر غذایی 1 گرم
چربی 2.34 گرم
اشباع شده 1.431 گرم
ترانس 0.078 گرم
اشباع نشده یکباربندی 0.677 گرم
اشباع نشده چندباربندی 0.084 گرم
پروتئین 0.52 گرم
فنیل‌آلانین  0.150 گرم
تیروزین 0.141 گرم
ویتامین ها مقدار  %DVT
ویتامین A 6%  - 51 میکروگرم
ویتامین A 176 واحد بین المللی
تیامین(B1) 3٪ 0.039 میلی‌گرم
ریبوفلاوین(B2) 14٪ 0.182 میلی‌گرم
نیاسین(B3) 1٪ 0.133 میلی‌گرم
ویتامین B6 2٪  0.04 میلی‌گرم
فولات B9 1٪ 5 میکروگرم
ویتامین B12 20٪  0.49 میکروگرم
ویتامین C 0٪ 0.2 میلی‌گرم
ویتامین D 6٪ 1.1 میکروگرم
ویتامین D 6٪  45 واحد بین‌المللی
ویتامین E 0 ٪ 0.03 میلی‌گرم
ویتامین K 0٪ 0.2 میکروگرم
مواد معدنی مقدار %DVT
کلسیم 9٪   114 میلی‌گرم
آهن 2٪   0.42 میلی‌گرم
منیزیم 5٪  23 میلی‌گرم
فسفر 8٪  105 میلی‌گرم
پتاسیم 7٪  197 میلی‌گرم
روی 6٪  0.63 میلی‌گرم
مواد دیگر  مقدار
آب 82.45 گرم
کافئین 2 میلی گرم
کلسترول 8 میلی گرم

درصد تقریبی بر اساس راهنمایی‌های آمریکا برای بزرگسالان، به جز پتاسیم که بر اساس توصیه‌های کارشناسان از آکادمی‌های ملی برآورد شده است.

 

شکلات گرم به عنوان یک دارو و همچنین یک نوشیدنی از قرن 16 تا 19 ارزشمند بوده است. محقق فرانسیسکو هرناندز نوشیدنی‌های شکلاتی را به عنوان درمان تب و بیماری کبد معرفی کرد. جهانگرد دیگری به نام سانتیاگو ده والوورده توریس باور داشت که مقدار زیادی شکلات گرم در درمان بیماری‌های سینه موثر است و مقادیر کمتری می‌تواند در اختلالات معده کمک کند.
وقتی که شکلات در قرن 17 به فرانسوی‌ها معرفی شد، گزارش شده‌است که از آن "برای مقابله با ترس و حالت‌های بدخلقی" استفاده می‌شود، که ممکن است به محتوای فنیل‌اتیل‌آمین شکلات نسبت داده شود. امروزه، شیرینی شیره شکلات به منظور لذت بردن مصرف می‌شود ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است سایر فواید بهداشتی به این نوشیدنی نسبت داده شود.

چندین عوارض منفی ممکن است به نوشیدن شیره شکلات داغ نسبت داده شود، زیرا برخی از دستورالعمل‌های شیره شکلات میزان زیادی شکر، روغن‌هیدروژنه یا چربی دارند.

وقتی شکلات شروع به پرطرفداری کرد، توسط کلیسای کاتولیک مخالفت شد. زیرا به دلیل مصرف آن به شکل مایع، نمی‌توانست به شکستن روزه کمک کند. شکلات به عنوان یک روش برای تقویت بدن بعد از اثراتی که قهوه ایجاد می‌کرد، مصرف می‌شد. گفته می‌شد که بدن و قوت بخش است.

 

نمودار نشان دهنده مقادیر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کاکائو، شراب قرمز و چای سبز 

مزایا

تحقیقات نشان داده است که مصرف شکلات گرم می‌تواند برای سلامتی افراد مفید باشد. یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه کورنل نشان داده است که شکلات گرم حاوی مقدار بیشتری آنتی‌اکسیدان نسبت به شراب و چای است، بنابراین خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. در هر سروینگ کاکائو، محققان 611 میلی‌گرم معادل اسید گالیک (GAE) و 564 میلی‌گرم معادل اپی‌کاتکین (ECE) را مشاهده کردند، در مقابل 340 میلی‌گرم GAE و 163 میلی‌گرم ECE در شراب قرمز، و 165 میلی‌گرم GAE و 47 میلی‌گرم ECE در چای سبز. چانگ یونگ لی، استاد و پژوهشگر در دانشگاه کورنل که این مطالعه را انجام داد، اعلام کرد که مقادیر بیشتری از آنتی‌اکسیدان‌ها آزاد می‌شوند هنگامی که نوشیدنی گرم می‌شود.
فلاوونوئیدهای موجود در کاکائو که آن را تشکیل می‌دهند، نیز تأثیر مثبتی بر سلامت شریان‌ها دارند. یک مطالعه خاص انجام شده توسط موسسه ملی بهداشت که به طور جزئی به وسیله شرکت شکلات مارس حمایت شده است، مقدار زیادی بهبود در جریان خون پس از نوشیدن نوشیدنی کاکائویی که حاوی فلاوانول غنی است، نشان داد در این مطالعه، افراد (27 نفر با سن بین ۱۸ تا ۷۲ سال) روزانه یک نوشیدنی کاکائویی که ۹۰۰ میلی‌گرم فلاوانول داشت، نوشیدند و این منجر به بهبود جریان خون و عملکرد سلول‌های اندوتلیال که در دیوارهای عروق خون قرار دارند،میشود.
در مطالعات بیشتری که توسط دکتر نورمن کی هالنبرگ، استاد پزشکی در بیمارستان بریگام و دانشکده پزشکی هاروارد انجام شده است، نشان داده شده است که فلاوانول‌ها نیز ممکن است به گشودگی عروق کمک کنند و جلوی خونریزی پلاکت‌ها در دیواره‌های عروق خون را بگیرند. فلاوانوئیدهای موجود در شکلات گرم به دلیل محافظت از دیواره‌های عروق خون در برابر آسیب آزاد رادیکالی به سلامتی سودمند هستند.